Wierzytelność jest to prawo wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego świadczenia, które może mieć postać pieniądza. Wierzytelność to prawo majątkowe, które ma swoją wartość. Kuriozalnie zwykle wierzytelność ma inną wartość, niż jej wartość nominalna. Jest wiele czynników, które wpływają na wartość wierzytelności, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:
Badanie, ocena i wycena wierzytelności
- ocenę podstawy wierzytelności – z czego wynika i czy nie jest sporna
- ocenę jakości wierzytelności – czy jest to wierzytelność performująca, czy niepeformująca
- ocenę i wycenę ewentualnego zabezpieczenia
- ocenę dłużnika i jego majątku
- prawdopodobieństwa odzyskania należności
- termin zapłaty wierzytelności uwzględniając wartość pieniądza w czasie
Proces wyceny wierzytelności jest procesem dość złożonym, wymaga dużego doświadczenia i wiedzy z wielu dziedzin (prawa, statystyki i matematyki finansowej oraz ekonomii i analizy finansowej) dlatego w przypadku konieczności dokonania oceny i wyceny wierzytelności warto skorzystać z usług profesjonalisty.
Pamiętaj – godziwa wartość wierzytelności jest zwykle różna od wartości nominalnej
Kiedy warto skorzystać z wyceny wierzytelności?
- Przy sprzedaży wierzytelności, gdyż zwykle odbywa się poniżej wartości nominalnej, zatem aby uniknąć zakwestionowania dyskonta przez organ podatkowy warto skorzystać z wyceny wierzytelności przez niezależny podmiot.
- Przy podziale majątku dzielone są również wierzytelności, ale dokonać takiego podziału rzetelnie należy uprzednio wycenić faktyczną wartość wierzytelności.
- Wnosząc wierzytelności aportem do spółki warto wykonać wycenę godziwej wartości wierzytelności, gdyż od jej wartości zależy wysokość podatku od czynności cywilno-prawnych
- Komornicy w trakcie egzekucji komorniczej mogą zajmować wierzytelności u trzeciodłużników, ale nie mają narzędzi do ściągania takich należności. Mogą jednak zlicytować zajętą wierzytelność. Jednakże, aby wierzytelność była atrakcyjna dla potencjalnych kupujących należy ją sprzedać poniżej wartości nominalnej, wówczas warto wycenić wierzytelność, aby uniknąć zarzutów ze strony dłużnika lub wierzyciela.
- W procesie upadłościowym, jako ostatni składnik masy upadłości syndycy sprzedają wierzytelności. Aby mogli szybko i skutecznie sprzedać wierzytelności zwykle konieczne jest zaoferowanie ich po cenie niższej od wartości nominalnej. Na taką transakcję muszą jednak uzyskać zgodę sędziego komisarza lub rady wierzycieli, zatem warto uprzednio dokonać rzetelnej wyceny takich wierzytelności.
Jak zlecić wycenę wierzytelności?
- Wystarczy zadzwonić lub napisać email
- Wysłać dokumenty związane z wierzytelnością, której ma dotyczyć wycena (oczywiście nie jest to konieczne i można dokumenty okazać na spotkaniu)
- Wycenimy wartość usługi i przedstawimy ofertę
- Usługa zostanie wykonana niezwłocznie, nie dłużej niż w ciągu 10 dni roboczych