Aby można było mówić o wartości wierzytelności, w pierwszej kolejności należy zdefiniować, czym jest wierzytelność. Wierzytelność jest to prawo wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego świadczenia wynikającego z łączącego obie strony stosunku prawnego (K. Kreczmańska-Gigol, Przelew wierzytelności jako instrument zarzadzania płynnością, w: Płynność finansowa przedsiębiorstwa. Istota, pomiar, zarządzanie, Difin, Warszawa 2015, s. 266-276).
Wierzytelność może obejmować jedno lub wiele roszczeń. Przeciwieństwem wierzytelności jest dług dłużnika wobec wierzyciela (E. Mączyńska, Wierzytelności – fundamentalna kwestia ekonomiczna i prawna, w: Ochrona praw wierzycieli w Polsce, red. J. Gołaczyński, E. Mączyńska, PTE, Warszawa 2017, s. 19-52.).
Zatem zwykle tam, gdzie występuje stosunek zobowiązaniowy pomiędzy stronami, to są one względem siebie wierzycielem (łac. creditor) lub dłużnikiem (łac. debitor). Choć wierzytelność jest szeroko pojętym uprawnieniem, to w przypadku wyceny wierzytelności zwykle szacowna jest wartość należności, rozumiana jako określona ilość pieniędzy należna wierzycielowi od jego dłużnika.
Wycena wartości wierzytelności przeterminowanych. Remigiusz Rekman jest biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Warszawie oraz biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie.
Źródło: K. Kreczmańska-Gigol, Windykacja polubowna i przymusowa. Proces, rynek, wycena wierzytelności, Difin, Warszawa 2015, s. 14.
Jeśli zatem mówimy o konkretnej ilości pieniądza, to wydaje się dość oczywistym, że powinno być możliwe określenie jego wartości poprzez określający go nominał. Niestety nie jest to takie proste, a określenie wartości należności zależy od wielu czynników oraz celu szacowania owej wartości.
Należy pamiętać, że należność jest uprawnieniem wierzyciela do otrzymania od dłużnika określonej ilości pieniędzy, co nie jest równoznaczne z posiadaniem tej kwoty. W skrajnym przypadku wierzytelność może być równa 0 zł (niezależnie od wartości nominalnej), a nawet warta mniej niż 0 zł, gdyż może być tylko dodatkowym kosztem w przypadku konieczności poniesienia wydatków na bezskuteczną windykację. Wierzytelność może być również warta znacznie więcej niż jej wartość nominalna, gdy ma przynależne wysokie należności uboczne i jest dobrze zabezpieczona, dzięki czemu ryzyko braku zapłaty zostaje ograniczone.
Wartość wierzytelności jest silnie związana z celem samej wyceny oraz przyjętą metodą badawczą, która w dużej mierze zależy od posiadanych danych.
Określenie wewnętrznej wartości posiadanych wierzytelności
Określenie wartości posiadanych należności na potrzeby odpisów aktualizujących
Określenie wartości rynkowej lub ceny ofertowej wierzytelności w przypadku ich sprzedaży
Wycena wierzytelności na potrzeby określenia części aktywów masy upadłości
Określenie wartości wierzytelności, która ma stanowić zabezpieczenie
Remigiusz Rekman jest biegłym sądowym w dziedzinie:
– wyceny należności przy Sądzie Okręgowym w Warszawie,
– szacowania wartości rynkowej wierzytelności przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.